Nunavut Newbie v.2.0: Iqaluit Newbie

A journal that will hopefully help out anyone who is thinking about moving to Nunavut or anywhere in Northern Canada.

Wednesday, August 02, 2006

First trip to the Grocery Store

We just came from our first trip to the grocery store. "Wow," is all I can say about this:

White bread 2.39
8 Hamburger buns 3.49
6-pack of coke 10.98
One white onion 2.38
200 grams of cheese 3.99 (this was an on-sale item)
1 pound margarine 4.39
2 meat pies at 2.89 each
2 pork chops 6.75
1 package of breakfast sausage 5.89
1 hotrod packaged meat-thing 0.99
8 pre-packaged hamburger patties 14.39
1 package of chicken nuggets 9.99
1 package of cigarettes 11.74

...and we only bought stuff that didn't seem outrageously expensive: mostly store-brand stuff. We passed on the 8 dollar windex and the 12 dollar containers of orange juice.

(posted by Jeff)